2018.06.27. -"A Selyemút tükrében"

2018.06.28.

A kínából érkező Wei Xiang ,valamint Szamódy Zsolt Olaf ,és Á. Tóth József és több magyar fotográfus képeiből készült kiállítást nyitották meg Cigándon, a Bodrogközi Múzeumportán 2018. június 27-én.

A Selyemút hajdan összekötötte Kínát és a Világot, de a sok ezer kilométeres út mentén élő népek, népcsoportok mindennapjairól, kultúrájáról, napi történéseiről szinte semmit nem tudtak az emberek, lehettek akár kínaiak, akár európaiak.
A hazai fotográfusok viszont felismerték ezt a hiányosságot, és a Magyar Fotóművészek Szövetsége tagjai évekkel ezelőtt elkezdtek megismerkedni Kínával.
2013-ban kezdődött a magyar és kínai fotográfusok együttműködése, mikor is egymás országaiba látogattak el a művészek. Ennek eredménye lett a Beautiful China-Beautiful Hungary Photobook megjelenése.
Ennek nyomdokán 2016-ban jelent meg „A Selyemút tükrében-I.” című kiállítás Pécsen, mely Kína Fujian tartományában készült fotókat mutat meg a nagyközönségnek.
2017-ben a kínai és magyar fotográfusok utaztak Kína régi fővárosába, Xianba, valamint Kanszu tartomány hegyvidékére, illetve néhány városába látogattak el, melyből megszületett a „A Selyemút tükrében II.” című kiállítás, mely az észak-tibeti emberek, muszlim, és buddhista közösségekbe, tájaira kalauzolja el a látogatót.

A cigándi megnyitó ünnepségen részt vett Ms. Wang Xinyi, a Kínai Népköztársaság Budapesti Nagykövetsége kulturális tanácsosának helyettese, Mr. Wei Xiang kínai képzőművész, fotográfus, valamint Á. Tóth József ,és Szamódi Zsolt Olaf fotográfusok.

A megnyitón a Magyar-Kínai kapcsolatok fontosságáról,és jelentőségéről, Dr.Hörcsik Richárd,országgyűlési képviselőnket halhattuk köszöntőjében.

A cigándi vendégek sorát Cigánd város megjelent képviselő testületének tagjai,Oláh Krisztián Polgármester, Ablonczy Dániel alpolgármester, Dr. Szepesy Márk jegyző, Kristóf István református lelkész, Csáki Balázsné, „A Bodrogköz Tájmúzeumáért” Alapítvány kuratóriumának elnöke, az alapítvány kuratóriumának tagjai, önkéntesei, a környező múzeumokból érkezett vendégek, valamint a Bodrogköz településeinek polgármesterei ,és természetesen a helyi lakosok színesítették.

Meggyőződésünk, hogy a kínai-magyar kulturális kapcsolat egy újabb állomásához érkezett ennek a kiállításnak a megvalósulásával, továbbá reményünket fejezzük ki, hogy ez a kapcsolat még szorosabbá válik az idők folyamán minden téren.
A Kínai vendégek nagyon jól érezték magukat Cigándon,és megígérték,hogy feltétlenül visszatérnek majd városunkba, hiszen ahogyan ők fogalmaztak : “le voltak nyűgözve “ városunk szépségétől, vendégszeretetétől.

A rendezvényen nagyon színvonalas műsort adtak a Széptan Alapfokú Művészeti Iskola növendékei,és pedagógusai. Végezetül Harsányi Zsófia Vigyázz rám című előadását hallhatta a publikum.
A köszöntőket követően a megjelent vendégek megtekinthették a kiállítást.
A megnyitó zárásaként a szervezők, az ABTA által elkészített HÍR-védjegyes cigándi apró-bélessel ,és kásáskáposztával kedveskedtek a meghívott vendégeknek.

Köszönet mindenkinek akik bármilyen formában segítették a kiállítás létrejöttét!

Cigánd,Értékből-Lendület!